That's all about the horses now follow the fish.
Ennyit a lovakról most következzenek a halak.
Rendszeres olvasók
2012. augusztus 31., péntek
2012. augusztus 30., csütörtök

Akhal-tekiniKözép-Ázsiából, a mai Oroszország, Türkmenisztán területéről származik, aminek egyben címerállata is. A világ egyik legősibb fajtáinak egyike, Kr. e. 2400-ból is találtak akhal-tekini leleteket az egykori Perzsa Birodalom területén. A fajtát csak a 19. század végén kezdték ezen a néven emlegetni, a Türkmenisztán déli részén található Akhal-oázis és az ott élő teke nevű türkmén törzs után, akik évszázadokon keresztül tenyésztették a fajtát. Az ókorban igen nagyra becsülték, a harcokban igyekeztek minél többet zsákmányolni ebből a rendkívüli fajtából; az akhal-tekini ugyanis még az ottani szélsőséges sivatagi körülmények között is hatalmas távolságokat volt képes megtenni. Korabeli írások szerint tíz napon keresztül akár napi 150 km-t is lovagolhattak vele folyamatosan, amiért a ?lovak agara?-ként is szokták emlegetni. Egyesek úgy vélik, hogy Nagy Sándor híres lova, Bukefalosz is ebbe a fajtába tartozhatott. Az arab telivér azonban fokozatosan kiszorította, és ma már csak néhány tiszta vérű fajta él, elsősorban Türkmenisztánban. Marmagassága 145?157 cm, vékony bőre alatt jól látszanak az erek. Szívós, mégis törékenynek tűnik: a far gyenge, a láb hosszú, kecses és izmos, a sörény ritka, az üstök pedig néha hiányzik. Nagy, értelmes szeme van, ami lehet mandulavágású is. A fül keskeny és hosszú; tüzes és akaratos ló. A szőrzet csillogó, leggyakrabban aranysárga és fakó. , ' ![]() |

Lipicai
Jellemzői: Igen tanulékony, nagyon engedelmes, jó munkakészségű, szilárd szervezetű, ellenálló, nem nagy igényű fajta. Elsősorban fogatló, kiváló hintós és kocsiló, emellett a spanyol iskolában hagyományosan használt lófajta. Nemzetközileg igen eredményes a fogatsport területén. Általában szürke, de gyakran előfordul fekete, sőt pej is. Bottal mért marmagassága 152–162 cm.
Kisbéri félvér
Jellemzői: A kisbéri félvér lovak a lovassport valamennyi ágában eredményesen használhatók. Az angol telivérhez igen hasonló, elegáns megjelenésű, szilárd szervezetű hátasló, amely könnyebb hámos munkára is alkalmas. A kancák marmagassága bottal 163-168 cm. Leggyakoribb színe a sárga és a pej, de előfordul szürkében és feketében is.

Falabella
Jellemzői: A falabella a világ legkisebb méretű lófajtája. Kialakulásának előzményei a spanyolok dél-amerikai hódításainak idejére tehetők. A spanyolok, mikor visszavonulóban voltak, szabadon eresztették lovaik nagy részét. Ezek vad méneseket alkotva bejárták a pampákat, ahol az ivóvíz eléréséhez megtett utak során hozzáedződtek a nagy távolságokhoz, valamint a délnyugati, sokszor viharos szélhez és az erősen tűző naphoz is. Ezekben, a ménesekben az elszigeteltség és az alacsony létszám miatt gyakori volt a beltenyészet. Valószínűleg sok generáción átöröklődtek a genetikai mutációk, és ez eredményezhette, hogy bizonyos egyedek igen kicsik maradtak. Ez tűnt fel a Falabella család tagjainak, akik a 19. század közepén elkezdték a fajta tudatos tenyésztését. Bizonyos források szerint egy törpe indiánló volt a fajta alapítóménje, mások pedig említik, hogy shetlandi pónikat is bevontak a tenyésztésbe. Egy biztos: a falabella kialakulása éveken átfolyó, tudatos tenyésztői munka eredménye. Az egyedek néha enyhe aránytalanságokat is mutatnak, ami általában a testhez képest túl nagy fej vagy szabálytalan lábszerkezet formájában nyilvánul meg. A falabella nem igazán hasznosítható: hobbiállatként terjedt el. Ha van a méretéhez illő fogat, azt szívesen húzza. Ma főleg Dél- és Észak-Amerikában tenyésztik.

Arab telivér
Jellemzői: Az arab telivér a szépség és az elegancia megtestesítője. Rugalmas tért nyerő mozgása van, könnyed, légies megjelenése. Kicsi, száraz csukafeje van, széles tarkóval és homlokkal. A füle kicsi, kinn ülő nagy szemei vannak. Karcsú jól ívelt nyaka, finom hosszúszálú sörénye van. Marja kifejezett, a hát és az ágyék rövid. Az arab telivérnek öt ágyékcsigolyája van az általános hattal szemben. A far egyenes, kis termetű, ösztövér izomzatú. Magasan tűzött farokkal rendelkezik, mozgásban a farokrépát magasan tartja. Szügye és mellkasa nem túl mély, esetenként vérszegény benyomást kelthet. Végtagjai szikárak, acélosak, csontkinövések sem ritkák a lábakon. Kicsi, szilárd patával rendelkezik, elöl jellemző a franciásság, a hátsó lábakon a tehénállású gyakori. Marmagassága bottal mérve 147 és 155 cm között van, szalaggal mérve 153-165 cm között. Övmérete 173 cm és 180 cm között, szárkörmérete 17,5 és 19 cm között van. Súlya 300-400 kg között, élettartama 20-25 év.

Sziasztok!
Angol telivér
Jellemzői: Testalkata atlétikus, feje száraz, nyaka hosszú. Izmos kiemelkedő marral rendelkezik, melynek magassága bottal 150–170 cm, szárkörmérete 18–22 cm. Háta középhosszú, ágyéka feszes. Hosszú jó izmolt fara gyakran egyenes, mély dongás mellkasa van. Végtagjai szikárak, lábállása elöl gyakran franciás, hátul a nyitott csánkok jellemzőek rá. Mozgása lapos, a vágta a legjobb számára, ebben a jármódban a világ leggyorsabb lova. Színe bármilyen lehet, a tarkát kivéve. Legjellemzőbb a pej, de gyakran sárga, fekete vagy szürke színű.

2012. augusztus 29., szerda
A "versenyzők":
![]() Hypancistrus zebra - L046; zebraharcsa |
Zebraharcsa (Hypancistrus zebra) L046:Egy különleges és nagyon szép díszhal, ami sokak álma, de csak kevesen juthatnak hozzá. Akváriumban tenyészthető halról van szó, de csak kevesen tenyésztik és a kis szaporulat is hozzájárul ritkaságához, mivel jó, ha 10 ifjoncot fel tudunk nevelni, de ezt a számot csak ritkán éri el kishalaink száma. De ritkaságának és drágaságának nem ez a legfőbb oka. Ez a pompás vértesharcsa sajnos rettenetesen megritkult, komolyan veszélyeztetett faj! A Xingu-folyó endemikus hala, és ez is közrejátszik az összefüggésekben, mivel a Xingu az egyik legfenyegetettebb folyó. Nem is olyan rég röppentek fel hírek a Belo Monte projektről, minek során gátakkal szabályoznák be a folyót, ami akár több száz hal súlyos megritkulását vagy kihalását eredményezné! A zebraplekó is közibük tartozik. Mindenképpen a leginkább védendő akvarisztikában ismert halak közé tartozik, így minden joga meg van arra, hogy az Év díszhala címet megkaphassa!
|
![]() Megalechis thoracata - Tarka páncélosharcsa |
Tarka páncélosharcsa (Megalechis thoracata):
Akváriumaink gyakori tankjai! Közismert, népszerű, már-már divathal. Azért divathalnak nem divathal, de mégis fontos fajjá vált, sokan ismerik és kedvelik. Nem csoda hát, hogy akváriumaink majdhogynem közönséges lakói. Tenyésztésük sem bonyolult és minden akvárium számára hasznos faj. Igazából nem is nagyon lehet ragozni, miért lehet alkalmas a torakátum erre a listára!
|
![]() Iriatherina werneri - Ostoros szivárványhal |
Ostoros szivárványhal (Iriatherina werneri):
Elképesztően pompás halak, feltűnőek és gyönyörű színezetűek. Békés, kedves és kistestű teremtések, egy kisebb akváriumba az egyik legalkalmasabb halak. Egy baj van velük, nem túl sokan ismerik őket! Hát épp ezért kerül listánkra ez a kis pompásság, itt az ideje, hogy még többen megismerjék és megszeressék a kisebb akváriumok parádés küllemű csodáit! |
![]() Gyöngy dánió - Danio margaritatus |
Gyöngy dánió (Danio marginatus):
A nano akváriumok gyémántja, vagy akár nevezhetjük eme kis medencék gyöngyszemének is! A nano, sőt szinte minden akvarista egyik álma egy szép nagy raj ebből a halból. Manapság, bár drága, felkapott, népszerű hallá vált, de még nem annyira ismert, mint gyakoribb halaink. Viszont jó úton halad az ismertté váláshoz! Persze, csak ha közben ki nem pusztul! Ugyanis az utóbbi időben ez a faj is egyre inkább megritkult, mivel túlhalászták, hasonlóan a vörösorrú torpedómárnához. Ezért is fontos lenne szélesebb körben is tenyésztésbe fogni! Nagyon sziporkázó halról van szó, ami biztosan lenyűgöz mindenkit, aki gondozásába veszi!
|
![]() Aulonocara baenschi - Napfény császársügér |
Napfény császársügér (Aulonocara baenschi):
Mielőtt a nagy halakkal foglalkozó, többek közt sügéres akvaristák megszólnának bennünket, tessék, íme, nem csak nano és "átlagos" méretű akváriumba való halakat kínálunk a listán. De nem ez a legfőbb ok, amiért a megszavazható halak közé került eme igazán feltűnő küllemű malawi-tavi császársügér. Ennél a halfajnál is a védelemre szorultság okát tudom ismételten emlegetni, ugyanis szinte az összes Aulonocara-faj védettséget élvez, már amennyire élvezhetik ezt! Fontos odafigyelnünk ökoszisztémánk csodálatos elemeire, a faji változatosság összes képviselőjére! Mi másért is foglalkozunk akvarisztikával, minthogy a halakat csodáljuk? És ha már valaki szereti a halakat, akkor próbáljon megtenni minden tőle telhetőt a veszélyeztetett fajok megmentéséért! Ez természetesen nem csak erre az egy csodálatra méltó sügérre vonatkozik! |

"A halak vízben élő, gerinces, kopoltyús állatok. Néhány termálvizes és sós tó kivételével, a világ minden álló- és folyóvizében megtalálhatók.

A körszájúak rendjébe tartozó ingola nagyon primitív hal. Szája fog és állkapocs nélküli szívószerv.Néhány fajuk más halakon élősködik.
A halaknak három fő csoportjuk van; mindegyikük képviselői előfordulnak édes- és tengervízben is. A porcos halak váza csak porcos, csontjaik nincsenek, bőrük pedig érdes, nem pikkelyes. Ebbe a csoportba tartoznak a ráják és a cápák.

A porcos halakhoz tartozó cápák már a történelem előtti időkben is vadászgattak. Sok cápafajt már csaknem teljesen kipusztítottak a sporthorgászok.
A legkisebb csoport a körszájúaké; ilyenek például az ingolák és a nyálkahal. A legnépesebb rend a csontos halaké; ezeknek csontos váza van, s a bőrük pikkelyes. Ősi és fejlett fajaik is vannak.
ÉLET A VÍZBEN
ÉLET A VÍZBEN
Az első halak kb. 540 millió évvel ezelőtt jelentek meg a tengerekben. Ezek a kopoltyúval lélegző lények tökéletesen alkalmazkodtak a vízhez. Így aztán többségük víz nélkül el is pusztul. A kezdetleges tüdővel rendelkező tüdős halak viszont átvészelnek bizonyos száraz időszakokat. Ezek a halak olyan pangó vizekben élnek, amelyekben kevés az oxigén, ezért időnként "nyelnek" egy kis levegőt a vízfelszínen.
SÓS VAGY ÉDESVÍZ?
A halfajok kb. 60 százaléka a sós vizű tengerekben él. Néhány faj a sós és az édesvízben is otthon érzi magát. A tengeri halak testnedvei kevésbé sósak, mint a tengervíz, az édesvízieké pedig valamivel sósabb, mint a tó vagy a folyó vize. A halaknak ugyanúgy "inniuk" kell bizonyos mennyiségű vizet, mint a szárazföldi élőlényeknek. A tengeri halak a bőrükön keresztül is adnak le vizet, az édesvízieknél pedig főként vizelet formájában távozik a fölösleges folyadék.
A halak felépítése:









TENGERI VÁNDOROK
Egyes halak nagy távolságokat tesznek m a vízben. A lazac egy folyó felső szakasz kel ki, a folyóban nevelkedik, majd leúszik a tengerbe, s ott él évekig.

S ha eljön számára is az ívás ideje, sok száz vagy ez kilométer megtétele után ugyanabba a folyóba tér vissza, felküzdi magát a felső szakaszra, lerakja, ill. megtermékenyíti az ikrákat, és elpusztul. Ugyanígy vándorolnak az angolnák is, csak éppen fordítva: ők az óceánban, a Sargasso - tengerben ívnak.
UTÓDGONDOZÁS
A halak petéi az ikrák. Ezeket általában nagy tömegben rakja le a nőstény, a hím pedig a spermáját rájuk ürítve termékenyíti meg őket. A kikelő ivadékoknak egyedül kell gondoskodni magukról. Akadnak azonban gondoskodó fajok is. A tüskés pikó például fészket épít, amelyet a hím aztán elszántan védelmez.

A bölcsőszájú hal a szájában nyújt védelmet az utódainak. A tengeri csikók ivadékai pedig apjuk (!) költőtáskájában kelnek ki, és ott is fejlő egy darabig.
TESTFORMA ÉS ALKALMAZKODÁS
TESTFORMA ÉS ALKALMAZKODÁS
A halak testformája változatos. Az angolnák egészen kígyószerűek. A lepény-halak szimmetrikus keresztmetszetű testtel kezdik az életüket, s csak később laposodnak el", ahogy egyik oldalukra fekszenek a tengerfenéken; szemük a "vak" oldalukról átköltözik a felső oldalukra. A tüskésbőrű sünhal labdává fújja fel magát a ragadozók elijesztésére. Egyes halaknak, például a skorpióhalnak és a tüskés rájának méregtüskéi vannak, melyekkel egy embert is megölhetnek.

A halak alkalmazkodóképessége bámulatos. Az örök sötétségben és irtózatos víznyomásban élő mélytengeri halak saját kémiai fényforrásokat fejlesztettek ki. A horgászhal például egy aprócska "fénykukaccal" csalja a szája közelébe a zsákmányt. A folyókban élő lövőhal vízsugárral lövi le a víz fölé hajló ágakon üldögélő rovarokat.
Olyan halak is vannak, amelyek hosszabb-rövidebb időre ki tudnak jönni a vízből. A kúszógéb például lábszerű úszóival ugrál a part menti iszapban, a megriasztott repülőhal, pedig hosszú, kimerevíthető úszóival 100 métert is megtehet siklórepülésben a víz felett."
A szifó vagy mexikói kardfarkú hal (Xiphophorus helleri) békés, társas hal, feltéve, ha van elég helye és buja növényzet áll a rendelkezésére. Ezért, ha ép úszójú halakat szeretnénk, 50 literes akváriumnál kisebbel ne kísérletezzünk!
Az elevenszülő fogaspontyok családjába tartozó mexikói kardfarkú hal, vagy ismertebb nevén szifó (Xiphophorus helleri) sokak által kedvelt halacska, hiszen könnyen tartható, olcsó és mutatós. Ennek köszönhetően gyakran elsőként csobban az új akváriumokban.
Nevét a hím farokúszóján található sárgás kardszerű nyúlványról kapta. Testmérete 10-12 cm, a nőstény teltebb és hosszabb, a hím nyúlánkabb. Természetes élőhelyükön, Mexikó, Guatemala és Honduras környékén zöldes árnyalatúra színeződnek, míg nálunk (illetve a fogságban tartott egyedek mindenhol) keresztezett és nemesített, színpompás változatban jelennek meg.
Kissé klausztrofóbiás a szifó
A szifó békés, társas hal, feltéve, ha van elég helye és buja növényzet áll a rendelkezésére. Ezért, ha ép úszójú halakat szeretnénk, 50 literes akváriumnál kisebbel ne kísérletezzünk! Az akvárium tetejét érdemes befedni, mert bizony kiugrik, ha nincs ami visszatartsa!Csapathal, a hasonszőrű elevenszülőkkel, mint például a törpe fogasponttyal, a széleshátú fogasponttyal, a yukatáni fogasponttyal jól elvan, de nincs problémája a dániókkal és a díszmárnákkal sem. Az akvárium vizét 20-25 fokra fűtsük fel és kéthetente végezzünk részleges vízcserét (mindig állott, pihentetett vizet használjunk).
Gyakorlatilag mindenevő, persze azért nem konyhamalac. Ha választhat, akkor fagyasztott és élő cyclopsot (plankton természetű táplálékot), heti egyszer jól átmosott tubifexet és vörös szúnyoglárvát kér. Kiegészítésképpen lemezes díszhaltápot, leforrázott és felaprított salátaleveleket és algakaparékot (ezt az akvárium faláról egyszerűen lekaparhatjuk) adjunk neki.

Xifó: A lányból fiú lesz
Egyszerű tartása mellett, könnyű szaporíthatósága is megkapó. A hímek szinte szünet nélkül bókolnak és udvarolnak a nőstényeknek, ennek köszönhetően rendszeresen is párzanak. A nőstény hasasságát elárulja terhességi foltja, amely a végbélnyílás környékén a farok alatti úszója fölött található sötét elszíneződés. A szülések általában 4-5 hetenként követik egymást. Egyszerre akár 100 kishal is születhet.
Az anya és a kishalak megóvása érdekében is ajánlott az elletőketrec használata. Ekkor tulajdonképpen egy olyan hálóba tesszük a nőstényt, amelyiken ő nem, de az ivadék ki tud bújni, és biztonságba tud húzódni. A kishalak szintén etethetők planktonnal, apróra vágott tubifexszel és sórákkal.
Az elevenszülő halak hímjeit érdekes párzószervük, a gonopódiumuk teszik egyedivé, mely a hal farok alatti úszójából alakul ki. Ami különlegessé teszi a szifókat az az, hogy nemük (ivaruk) megváltoztatásra képesek. Tehát az ivarérett, éveken keresztül nőstényként "funkcionáló" állat szaporodóképes hímmé alakulhat át. Ez ad magyarázatot arra, hogy hogyan lehetnek utódai egy csupa nőstény egyedből álló kolóniának. Fura viszont, hogy ez fordítva nem lehetséges, tehát hím egyed soha nem vált nemet.
JANUÁRI BALIN I. RÉSZ
2008 januárjára összejött a tervezett Ázsiai turné, a hátizsákba persze bekerült egy travel shimano pergető, egy technium 2500-as és pár csali is.
A tervezett országok: Malajzia 1 hét és Indonézia (Bali) 2 hét.
Az egész út fantasztikus volt sok pozitív élménnyel, az alábbi sorokban azonban csak a halakkal kapcsolatosakat említeném.
Malajzia:
Beugrottunk a kuala-lumpuri aquariumban, elég f@szán megcsinálták, van nagy medencés üvegfolyosó az ilyenkor szokásos cápa, óriásrája és giant grupper mozival, nekem azonban két hal okozta a legnagyobb örömöt:
A kígyófejű hal:
Az egész út fantasztikus volt sok pozitív élménnyel, az alábbi sorokban azonban csak a halakkal kapcsolatosakat említeném.
Malajzia:
Beugrottunk a kuala-lumpuri aquariumban, elég f@szán megcsinálták, van nagy medencés üvegfolyosó az ilyenkor szokásos cápa, óriásrája és giant grupper mozival, nekem azonban két hal okozta a legnagyobb örömöt:
A kígyófejű hal:
Szia!
Üdvözöllek a blogomon!
Egy újabb érdekesség a halakról!
Az aranyhal (Carassius auratus auratus) a Carassius auratus alfaja. Az aranyhal a legrégebben kitenyésztett és a legnépszerűbb akváriumi halak közé tartozik.
Jellemzői
Eredetileg az ezüstkárászból (Carassius auratus gibelio) tenyésztették ki különféle forma- és színváltozatban. Megjelenése a 11. századi Kínába nyúlik vissza. Először valószínűleg táplálkozási célokból tartották, majd a legtetszetősebb egyedeket "hobbi" célra továbbszaporították. A tenyésztés során sok szín és különféle típusú pikkelyek jöttek létre, ma létezik fémes, matt és gyöngyházfény-pikkelyű aranyhal is.
Rendszertan
Az aranyhalat és az ezüstkárászt gyakran két különálló fajnak tartják, ez esetben csak az aranyhalat jelölik a Carassius auratus névvel, míg az ezüstkárászra a Carassius gibelio fajnevet alkalmazzák. Az aranyhalat önálló fajnak tartók gyakran az aranyhal alfajairól beszélnek. Pl.: Carassius auratus auratus, Carassius auratus argenteaphthalmus, Carassius auratus buergeri, Carassius auratus cantonensis, Carassius auratus grandoculis, Carassius auratus langsdorfii, Carassius auratus wui. Mások szerint ezek csak a Carassius auratus auratus tenyészváltozatai.
Változatok
A ma kereskedelemben kapható színvariációk mind mesterségesen kitenyésztett tenyészváltozatok. Az aranyhal az egyik legvaribilisebb díszhal, némely változatai nem is hasonlítanak egymásra. A "legegyszerűbb" változat a közönséges aranyhal, melynek fiatal példányai bronzos zöld színűek, a kifejlett egyedek fémes vörösesságra árnyalatúak, farkuk villás. Ezek a halak kaphatók fátyolfarkú változatban is. Népszerű még a tarka (Shubunkin), a hólyagszemű, a legyezőfarkú, az égrenéző szemű, a rizsszemes pikkelyű, a fekete teleszkópszemű, az oroszlánfejű, ragyásorrú és a gombafejű aranyhal is. Megkülönböztetünk egyszerű és osztottfarkú aranyhal-törzseket, ez utóbbiak nehézkesen mozognak, nem alkalmasak tavakba.
Életmód
Az aranyhalak hidegvízi állatok, nem bírják a 20 foknál magasabb hőmérsékletet. Ennek ellenére hibásan gyakran tartják együtt trópusi halakkal. Gyakran elkövetett hiba az is, hogy gömbakváriumban tartják. Mivel rövid időn belül hatalmasra nőhetnek, igazából inkább tóba, vagy nagy akváriumba valók (legalább 100-200 liter). Békés természetűek, de csak aranyhalakkal lehet problémamentesen együtt tartani. Mindenevő, kedveli a speciális aranyhaltápokat. A víz összes szintjét lakja, viszonylag lassan, megfontoltan úszik. A nemek megkülönböztetése nagyon nehéz, az ikrás nőstények hasrésze duzzadt. Ikrarakó, az ivadékok mesterséges tápokkal felnevelhetők.
Üdvözöllek a blogomon!
Egy újabb érdekesség a halakról!
Az aranyhal (Carassius auratus auratus) a Carassius auratus alfaja. Az aranyhal a legrégebben kitenyésztett és a legnépszerűbb akváriumi halak közé tartozik.
Jellemzői
Eredetileg az ezüstkárászból (Carassius auratus gibelio) tenyésztették ki különféle forma- és színváltozatban. Megjelenése a 11. századi Kínába nyúlik vissza. Először valószínűleg táplálkozási célokból tartották, majd a legtetszetősebb egyedeket "hobbi" célra továbbszaporították. A tenyésztés során sok szín és különféle típusú pikkelyek jöttek létre, ma létezik fémes, matt és gyöngyházfény-pikkelyű aranyhal is.
Rendszertan
Az aranyhalat és az ezüstkárászt gyakran két különálló fajnak tartják, ez esetben csak az aranyhalat jelölik a Carassius auratus névvel, míg az ezüstkárászra a Carassius gibelio fajnevet alkalmazzák. Az aranyhalat önálló fajnak tartók gyakran az aranyhal alfajairól beszélnek. Pl.: Carassius auratus auratus, Carassius auratus argenteaphthalmus, Carassius auratus buergeri, Carassius auratus cantonensis, Carassius auratus grandoculis, Carassius auratus langsdorfii, Carassius auratus wui. Mások szerint ezek csak a Carassius auratus auratus tenyészváltozatai.
Változatok
A ma kereskedelemben kapható színvariációk mind mesterségesen kitenyésztett tenyészváltozatok. Az aranyhal az egyik legvaribilisebb díszhal, némely változatai nem is hasonlítanak egymásra. A "legegyszerűbb" változat a közönséges aranyhal, melynek fiatal példányai bronzos zöld színűek, a kifejlett egyedek fémes vörösesságra árnyalatúak, farkuk villás. Ezek a halak kaphatók fátyolfarkú változatban is. Népszerű még a tarka (Shubunkin), a hólyagszemű, a legyezőfarkú, az égrenéző szemű, a rizsszemes pikkelyű, a fekete teleszkópszemű, az oroszlánfejű, ragyásorrú és a gombafejű aranyhal is. Megkülönböztetünk egyszerű és osztottfarkú aranyhal-törzseket, ez utóbbiak nehézkesen mozognak, nem alkalmasak tavakba.
Életmód
Az aranyhalak hidegvízi állatok, nem bírják a 20 foknál magasabb hőmérsékletet. Ennek ellenére hibásan gyakran tartják együtt trópusi halakkal. Gyakran elkövetett hiba az is, hogy gömbakváriumban tartják. Mivel rövid időn belül hatalmasra nőhetnek, igazából inkább tóba, vagy nagy akváriumba valók (legalább 100-200 liter). Békés természetűek, de csak aranyhalakkal lehet problémamentesen együtt tartani. Mindenevő, kedveli a speciális aranyhaltápokat. A víz összes szintjét lakja, viszonylag lassan, megfontoltan úszik. A nemek megkülönböztetése nagyon nehéz, az ikrás nőstények hasrésze duzzadt. Ikrarakó, az ivadékok mesterséges tápokkal felnevelhetők.
2012. augusztus 28., kedd
Hey!
If you would like to know more about these fish is good place to start.
fish: Lip Gourami, Golden Perch, Bíbórfejű barb, Bíbórsügér, Boeseman spike fish, shark mullet, celebrity picks ears of fish, Lemon Salmon, Striped ax-bellied salmon, Discus Fish, Ékfoltos razbóra, Black Phantom salmon, black tetra, Black Tetra, Black Band Limit, Diamond salmon Gyöngygurámi.
Szia!
Ha szeretnél többet meg tudni ezekről a halakról akkor jó helyen jársz.
halak: Ajakos gurámi, Aranysügér,Bíbórfejű díszmárna,Bíbórsügér,Boeseman kalászhala,Cápamárna,Celebeszi kalászhal,Citromlazac,Csíkos baltahasúlazac,Diszkoszhal,Ékfoltos razbóra,Fekete fantomlazac,Fekete neonhal,Feketetetra,Feketesávos limia,Gyémánt lazac,Gyöngygurámi.
LABIDOCHROMIS CAERULEIUS "YELLOW"
Talán állíthatom, hogy ezek a bölcsõszájú sügérek a legnépszerûbbek, pláne a hölgyek körében.
Talán állíthatom, hogy ezek a bölcsõszájú sügérek a legnépszerûbbek, pláne a hölgyek körében.
Hím udvarlás közben
Szinonima: Labidochromis”tanganycae”, Labidochromis fravissimus, Labidochromis „Yellow”
Származás:
Afrika harmadik legnagyobb tava a Malawi-tó. Malawi területe 118480 km², ennek 20,6%-át a Malawi-tó foglalja el.
Afrika harmadik legnagyobb tava a Malawi-tó. Malawi területe 118480 km², ennek 20,6%-át a Malawi-tó foglalja el.
Élõhely:
A tó északnyugati részén található, köves, sziklás (görgetegzóna) sok búvóhellyel, barlanggal, ahol szívesen tartózkodik.
A tó északnyugati részén található, köves, sziklás (görgetegzóna) sok búvóhellyel, barlanggal, ahol szívesen tartózkodik.
Méret:
Hím 10 cm / nõstény 8 cm
Hím 10 cm / nõstény 8 cm
Fajleírás:
A természetben a legkülönfélébb színekben van jelen. A kereskedelemben a legkönnyebben a sárga szín terjedt el, ami épp ritka az élõhelyén. A bölcsõszájú halak családjába tartozik. Testalkata hosszúkás, karcsú. Már láttam hímet, amelyre inkább a zömök alkat illett volna (15 cm). Fajtájára elmondható a nagy szaporaság.
A természetben a legkülönfélébb színekben van jelen. A kereskedelemben a legkönnyebben a sárga szín terjedt el, ami épp ritka az élõhelyén. A bölcsõszájú halak családjába tartozik. Testalkata hosszúkás, karcsú. Már láttam hímet, amelyre inkább a zömök alkat illett volna (15 cm). Fajtájára elmondható a nagy szaporaság.
LOVAK:
A lovak ritkán fekszenek le |
Leginkább az öreg és beteg lovak alszanak állva, hiszen számukra már nehézkes volna a négy lábra állás, a csikók és fiatalabb lovak inkább fekve pihenik ki magukat. De az emberhez képest ők is csak ritkán fekszenek le, a különös alvási szokásnak ugyanis általános lóegészségügyi indokai is vannak. A lovak bélrendszerének működését akadályozza, ha teljes testsúlyukkal ránehezednek, mivel a vastagbél egy bizonyos szakasza nincs felfüggesztve. A gyakori ránehezedés bélcsavarodást, és az állat halálát is okozhatja.
Sziasztok!
Egy kis érdekesség a lovakról:
Ha hideg van ...
A hidegben a lovak több abrakot fogyasztanak hogy testükben elegendő hő szabaduljon fel. Az állatok ilyenkor társaikat is melegítik testükkel és szorosabban állnak egymás mellett. A hidegben ajánlatos őket védett helyen tartani, jobban táplálni és meleg pokrócot teríteni a hátukra, főleg akkor, ha kénytelenek a szabadban is tartózkodni. Azokat az embereket, akik kevésbé ismerik a lovakat megdöbbenti, ha „szegényke" a hidegben kint tartózkodik, de tudniillik, hogy ezek az állatok sokkal jobban bírják a hideget, mint a nagy meleget.
Sziasztok!
A HALAKRÓL ENNYIT:
A halak gondozása már a betelepítéssel elkezdődik. Fontos, hogy a frissen feltöltött tóba nem telepítsünk azonnal halakat. A csapvíz elég nagy mennyiségben tartalmaz klórt, amely néhány nap után magától kicsapódik. A halak betelepítését jó ha néhány nappal megelőzi a növények beültetése, ugyanis a gyenge gyökérzetű növényeket a halak esetleg kitúrhatják.A halak etetése terén eléggé megoszlanak a vélemények.
Vannak akik azt állítják, hogy fölösleges a halakat etetni, mert a tóban találnak részükre elegendő táplálékot. A vízbe szórt eledellel csak a víz minőségét rontjuk, növeljük a bomló anyagok mennyiségét. Megnő a halak által termelt ürülék is, mivel időnként csak kis részben emésztik meg az elfogyasztott haleledelt
Mások azt állítják, hogy szükséges etetni a halakat, mert így biztosan hozzájutnak minden olyan tápanyaghoz, amelyre szükségük van a jó fejlődéshez. Így ellenállóbbá válnak a betegségekkel szemben is.
Az tény, hogy én még nem találkoztam "éhen halt hallal", de mivel egy kertitó mégsem teljesen természetes tó, így a körülmények sem teljesen azonosak a természetessel. Én az etetés mellett döntöttem betartva az alábbi szabályokat:
10 C° alatt, télen soha ne etessük a halakat
nyáron elegendő naponta egyszer etetni őket
csak annyit adjunk, amennyit el is fogyasztanak, a megmaradt eledelt 5-10 perc múlva le kell halászni
hűvösebb időszakokban ritkábban etessük a halakat, mert több napig is eltarthat míg megemésztik a haltápot
lehetőleg száraz haltápot vegyünk
élő eleséget ne adjunk a fertőzés veszélye miatt
A halak megfelelő körülmények között igen gyorsan szaporodnak. Egyes fajok más-más időszakban ívnak. Az ívás jele, hogy a hím halak folyamatosan kergetik az ikrákkal teli nőstény halakat, amelyek kisebb sérüléseket is szenvedhetnek így. A lerakott ikrákat a hímek megtermékenyítik. Az aranyhal ikrái amelyek megtermékenyültek és nem ette meg a többi hal, egy héten belül kikelnek. Az ivadékok nagyobb halak és bogarak eledelévé válhatnak az első napokban. A víz minőségének is nagy szerepe van abban, hogy hány ivadék marad életben, és erősödik meg a tél elejére, hogy azt átvészelje.sok sikert a gondozásához
A HALAKRÓL ENNYIT:
A halak gondozása már a betelepítéssel elkezdődik. Fontos, hogy a frissen feltöltött tóba nem telepítsünk azonnal halakat. A csapvíz elég nagy mennyiségben tartalmaz klórt, amely néhány nap után magától kicsapódik. A halak betelepítését jó ha néhány nappal megelőzi a növények beültetése, ugyanis a gyenge gyökérzetű növényeket a halak esetleg kitúrhatják.A halak etetése terén eléggé megoszlanak a vélemények.
Vannak akik azt állítják, hogy fölösleges a halakat etetni, mert a tóban találnak részükre elegendő táplálékot. A vízbe szórt eledellel csak a víz minőségét rontjuk, növeljük a bomló anyagok mennyiségét. Megnő a halak által termelt ürülék is, mivel időnként csak kis részben emésztik meg az elfogyasztott haleledelt
Mások azt állítják, hogy szükséges etetni a halakat, mert így biztosan hozzájutnak minden olyan tápanyaghoz, amelyre szükségük van a jó fejlődéshez. Így ellenállóbbá válnak a betegségekkel szemben is.
Az tény, hogy én még nem találkoztam "éhen halt hallal", de mivel egy kertitó mégsem teljesen természetes tó, így a körülmények sem teljesen azonosak a természetessel. Én az etetés mellett döntöttem betartva az alábbi szabályokat:
10 C° alatt, télen soha ne etessük a halakat
nyáron elegendő naponta egyszer etetni őket
csak annyit adjunk, amennyit el is fogyasztanak, a megmaradt eledelt 5-10 perc múlva le kell halászni
hűvösebb időszakokban ritkábban etessük a halakat, mert több napig is eltarthat míg megemésztik a haltápot
lehetőleg száraz haltápot vegyünk
élő eleséget ne adjunk a fertőzés veszélye miatt
A halak megfelelő körülmények között igen gyorsan szaporodnak. Egyes fajok más-más időszakban ívnak. Az ívás jele, hogy a hím halak folyamatosan kergetik az ikrákkal teli nőstény halakat, amelyek kisebb sérüléseket is szenvedhetnek így. A lerakott ikrákat a hímek megtermékenyítik. Az aranyhal ikrái amelyek megtermékenyültek és nem ette meg a többi hal, egy héten belül kikelnek. Az ivadékok nagyobb halak és bogarak eledelévé válhatnak az első napokban. A víz minőségének is nagy szerepe van abban, hogy hány ivadék marad életben, és erősödik meg a tél elejére, hogy azt átvészelje.sok sikert a gondozásához

Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)